SP Grajów Szkoła Patron

Wakacje!!!

,,Nasz świat"- Maria Konopnicka dzieciom po polsku, po angielsku i po ukraińsku - w duetach oraz w ilustracji - Podsumowanie

  • Konkurs ,,Nasz świat"- Podsumowanie
    Konkurs ,,Nasz świat"- Podsumowanie

W dniu 10.  czerwca 2022 odbyła się w Krakowie finałowa gala konkursu ,,Nasz świat" - Maria Konopnicka dzieciom po polsku, po angielsku i po ukraińsku - w duetach oraz w ilustracji.

 Jury  międzyszkolnego etapu konkursu "Nasz świat" pod kierownictwem pani Urszuli Budzyńskiej Tarasek, dyrektora Staromiejskiego Centrum Kultury Młodzieży w Krakowie,  w związku z wysoko  postawioną poprzeczką regulaminowych wyzwań oraz znakomitym, wyrównanym poziomem ich realizacji, w oparciu o przedstawione świadectwa zdecydowało się uznać wszystkich nagrodzonych i wyróżnionych przez znakomite zespoły jurorskie etapów szkolnych za Laureatów Konkursu!

Jury zdecydowało się szczególnie  wyróżnić zdobywców pierwszego miejsca: Marcelinę Limanowską-Kosik i Tobiasza Twaroga, Agatę Barańską i Danutę Barańską, Blankę Tyde i Patrycję Ptak, Zofię Wandas i Barbarę Łupińską,  oraz Zuzannę Krupę i Wioletę Wandas prosząc te duety o dwujęzyczną prezentację wybranych wierszy w dniu gali.

Honorowy patronat nad projektem objął Dyrektor Biblioteki Jagiellońskiej. Na jego zaproszenie przed naszymi laureatami stanęły otworem drzwi Biblioteki Jagiellońskiej, z której w pierwszej kolejności korzystają studenci i pracownicy naukowi UJ. Tym razem przewodniczka zaprowadziła naszych uczniów  do czytelni głównej z jej katalogami, mikrofilmami i wagonikami przewożącymi książki.

W marmurowym holu odbyło się następnie spotkanie panią z Karoliną Racz, tłumaczką i wokalistką z Węgier, która parę miesięcy temu wydała płytę z polskimi kolędami po węgiersku, a teraz, zainspirowana projektem, stworzyła węgierskojęzyczną wersję "Rzeki" Marii Konopnickiej. Przedstawiła swoje tłumaczenie uczniom po tym jak Marcelina Limanowska-Kosik i Tobiasz Twaróg wykonali "Rzekę" po polsku i po angielsku.

Laureaci przejechali do Staromiejskiego Centrum kultury Mlodzieży w Krakowie, gdzie wzięli udział w warsztatach teatralnych i cyrkowych.

Podczas gali Danusia i Agatka Barańskie wspaniale wykonały Rotę po polsku i po angielsku, a Blanka Tyde i Patrycja Ptak zaprezentowały swoja dwujęzyczna wersję ,,Rzeki". Na koniec  na scenie teatralnej uczniowie wspólnie zaśpiewali Rzekę, obejrzeli filmiki nagrane przez uczestniczącą w projekcie Adelkę z Kijowa i jej czteroletnią koleżankę z Grajowa, Emilkę.  Odczytano list gratulacyjny Wojewody i pozdrowienia od Dyrektora Muzem Marii Konopnickiej w Żarnowcu, który ufundował każdemu laureatowi bilet rodzinny i przewodnik po wystawie! Wydawnictwo Znak i Biblioteka Jagiellońska ufundowały nagrody książkowe. Uczniowie otrzymali specjalnie stworzone na tę okazję dyplomy i pełni wrażeń wrócili do domu.